Máš hlad? Napij se vody!
"Chci zhubnout!" S touto větou za mnou chodilo několik přátel, když jsem prošla kurzem výživového poradenství. Měla jsem nastudované kalorické tabulky, doporučené množství bílkovin, sacharidů i tuků, věnovala se stravování podle krevních skupin... Přes to všechno po výslechu "klienta" znělo první doporučení téměř vždy stejně - uprav pitný režim! Dnes, několik let poté, čtu knihu "Žijte dlouho, žijte aktivně aneb Komplexní medicína od kosmického lékaře" a uvědomuji si, co jsem radila ostatním a jak to sama teď mám. A tak nastal čas si to opět zvědomit a začít se ke svému tělu chovat lépe. Ne(jen) kvůli hubnutí, ale kvůli celkovému zdraví...
CO PIJEŠ
Naše tělo se skládá ze 70 % z vody (to se ve škole učil každý, ale opakování je.... vždyť to znáte). U maminky v bříšku to je dokonce 90 % a navíc se tam ve vodě neustále koupeme. Voda je zkrátka základ naší životní síly. Aby naše buňky správně fungovaly, potřebují vodu. VODU! Ne citronovou mattonku, pomerančový džus, coca-colu ani fantu, dokonce to není bohužel ani pivo nebo víno. Je to "obyčejná" voda. Ta ze studny, ze studánky, případně z vodovodu, když je nejhůř, tak z petky nebo přefiltrovaná z potoka...
Když vypijeme cokoliv jiného než vodu, má s tím naše tělo práci - musí z přijaté tekutiny oddělit odpadní látky. Do buňky se dostane jen čistá voda, která projde filtrací přes buněčnou membránu. Když si přečteme složení některých nápojů, tak to tomu našemu organismu vůbec nezávidím.
Proč to tedy dělat složitě, když to jde jednoduše, což?
KOLIK PIJEŠ
V kurzu jsme se učili, že bychom měli vypít 0,5 l vody na každých 15 kg hmotnosti (započítaná byla jakákoliv tekutina, tedy i například polévka). Podle Něumyvakina by měl dospělý jedinec vypít přibližně 1,5 - 2 litry čisté vody (1,5 litru vody denně ztrácíme jako odpadní vodu). V závislosti na na naší fyzické aktivitě, jestli jsme nemocní, i na tom, jak moc je nám teplo. Zkrátka záleží na našem pocení. Samozřejmě platí úměra, že čím více se potíme, tím více musíme doplňovat tekutiny.
Zkuste si to hodit do trojčlenky...
KDY PIJEŠ
Piju, když mám žízeň. A to je to, čím si nejsem zcela jistá, jak to vlastně je. Když budu brát svoji přirozenost a budu pít ve chvíli, kdy mám žízeň, rozhodně nebudu splňovat podmínky toho, jak to je pro naše tělo (podle dostupných výzkumů) správné. A když k tomu připočtu fakt, na co mívám chuť, tak už to se zdravím nemá nic společného. Jak by to tedy mělo být podle kosmického lékaře v pořádku?
Pít bychom měli pouze mezi jídly. 10 - 15 minut před jídlem a 1 - 2 hodiny po jídle. Pokud máme na talíři něco lehkého (zeleninový salát, polévka), tak stačí s pitím počkat hodinku. Pokud si pochutnáváme na steaku, je potřeba dodržet hodinky dvě. Proč? Hodně to zjednoduším (rejpalům a šťouralům doporučuji přečíst si celou knihu) - protože naředěné trávicí šťávy nemohou pracovat tak, jak by měly. Důsledkem je kvašení a hnití potravy v organizmu. A protože uvnitř našeho těla vše souvisí se vším, můžeme si zadělávat na různé nemoci..
Pokud chcete spát celou noc nerušeně, napijte se naposledy cca hoďku před spaním. Ráno si dopřejte vodu hned po probuzení.
PROČ PIJEŠ
Piju, protože moje tělo prahne po vodě, aby mohlo správně fungovat. A taky proto, aby mě nebolela hlava! Jedna z hlavních příčin migrény, bolesti hlavy a dokonce i Parkinsonovy nemoci spočívá totiž v tom, že mozek má málo vody.
Pokud si chcete zachovat chladnou hlavu, dejte si sklenku vody. A taky, pokud nechcete mít brzy vrásky ;).
JAK VYLEPŠIT VODU
Voda nese informaci. Pokud pijete sklenici vody s vděčností, ona si tuto informaci převezme. Můžete si na sklenici (karafu, džbán) nakreslit srdce, hezký obrázek, napsat slovo láska, pokora, děkuji... Nebo na něco "hezkého" myslete, když pijete. Existují i lahvičky, které prý mění strukturu vody. V pozitivní, samozřejmě. Teď mě napadá, že možná existují i takové, které mění živou vodu na mrtvou, pro nepřítele... ale kdo z nás má nepřátele, že?
Voda by se neměla pít studená, měla by mít ideálně teplotu o stupínek vyšší, než naše tělo. Čím rozdílnější teplota, tím se musí náš organismus více namáhat, aby teplotu vyrovnal a byly si obě teploty rovny. Měřit to ale nebudu a tak se mi líbí trik nechat si chvilku studenější vodu v puse a spolknout až za chvíli po ohřátí. A je to.
Pro náš organismus je dále zásadní peroxid vodíku. Produkují ho buňky imunitního systému v tenkém střevě, pokud však trávicí ústrojí pracuje bezvadně a to bohužel u většiny z nás často není. Peroxid vodíku je nejsilnější antioxidant a likviduje všechno, co člověku ubližuje. Proto je fajn, mít ho v našem organismu vždy v dostatečném množství. Autor knihy radí přidávat zpočátku 3 -5 kapek, později 10 - 15 kapek 3% peroxidu vodíku (dostání v lékárně) do každé sklenice vody, kterou pijete nalačno (nutno vypít ihned, po čtvrt hoďce se rozkládá).
Dalším zlepšovákem je hrubozrnná mořská sůl. Pokud se vám už voda omrzela, přidejte 1 - 2 zrnka do sklenice vody.
Jak už bylo zmíněno, naše tělo je z velké části voda, která nese informaci a proto i to, co říkáme, má na naše tělo velký vliv. Z toho vyplývá, že ...
Pokud zrovna nadáváte a používáte sprostá slova, otravujete si tím svoji vodu ;)
DOPORUČENÍ NA ZÁVĚR
Když máte hlad, pijte vodu. Nejenže si vylepšíte svoji váhu, ale především své zdraví ...