Kalíšek, látka, houba, svoboda...
Kdysi jsem četla studii o škodlivosti bělených tampónů. Myšleno tím těch dámským menstruačních tampónů, ne těch odličovacích na obličej (ty možná škodí taktéž, jen jsem žádnou studii zatím neměla k dispozici). V ten samý čas jsem viděla reklamu na menstruační kalíšek. Pak jsem na festivalu alchymistické Litoměřice objevila stánek s látkovými vložkami. Opět myšleno dámské menstruační, nikoliv vložky do kojící podprsenky nebo do bot. A protože jsem žena, a protože jsem žena v produktivním věku, a protože se o takových věcech moc nemluví, tak pojďme na to...
Kolik se spotřebuje a vyhodí ročně vložek a tampónů v České republice? Kolik ve světě? Statistiky nemám, ale dovedu si představit, že to nebude malé číslo. Kromě toho, že se snažím omezovat odpady, nehodlám už do svého těla strkat nic, co obsahuje chemické látky a bělidla. A to vedle bavlny, buničiny a papíru běžné tampony a vložky obsahují.
Když jsem poprvé viděla menstruační kalíšek, který je vyroben ze silikonu, nedovedla jsem si jeho používání představit. Poté, co jsem si přečetla všechny výhody, od ekologických až po zdravotní, řekla jsem si, že to zkusím. Zkusila jsem a nelituji. Už několik let je mým pomocníkem při menstruaci. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem našla grif pro správné zavedení, dnes už s tím problém není žádný (můžete pořídit různé velikosti). Kalíšek vydrží bez výměny i celý den. Ocenila jsem to především na cestách. Když je nejhůř, stačí kalíšek vylít a znova zavést. Navíc se dnes dělají i kalíšky s výpustí. Kalíšek dobře poslouží místo tamponů, takže ideální na dovolenou, do bazénu, když máte přiléhavé šaty...
Pro tělo je prý nejlepší, když menstruační krev odchází volně z těla. Jsem zase někde četla. Pokud s vámi rezonuje tento pohled na věc a bráníte se ať už tampónům nebo menstruačním kalíškům, nabízejí se vložky. Opět z ekologického i zdravotního hlediska jsou pro klasické vložky fajn alternativou vložky látkové. I zde jsem zpočátku byla nedůvěřivá. Strach z protečení nebo posunutí. Opak je pravdou. Vložky jsou vybavené patentkami, které zajistí upevnění na kalhotky a některé typy jsou opatřené vrstvou proti protečení. Opět je spousta druhů, od slipovek až po vložky pro silnější menstruaci. Po použití vyperu a jede se dál.
Na trhu s intimní hygienou je také mořská houba, která se zavede a nasakuje krev jako tampón, navíc je vhodná i při pohlavním styku. Zkušenosti žádné nemám, ale uvažuji o tom, že vyzkouším. Poslední možností (která mi je známá), jak "zabezpečit" hygienu při menstruaci, je tzv. volná menstruace (nebo také svobodná, bezvložková). Spočívá ve vědomém zadržování a vylučování menstruační krve. Zkoušela jsem to, ale bohužel jsem nebyla úspěšná. Zřejmě ještě nejsem dostatečně vědomá.
A proč o tom vlastně píšu? Snažím se zprostředkovávat mimo jiné témata, které se ve škole neučí. Moje zkušenost ze školy je taková, že na besedu přijde odbornice popovídat s holkama o tématu dospívání a dámské hygieny. Na každém slidu v prezentaci je komerční značka nějakého produktu, a tím nějakým produktem jsou tampóny a vložky. Žádné menstruační kalíšky, látkové vložky, mořské houby, natož pak informace o volné menstruaci. Přestože popularita těchto alternativ stoupá, spousta lidí o nich stále neví nebo se je bojí vyzkoušet. Moje poselství tedy je, nebojte se. Vyzkoušejte, co sedí vašemu tělu. A buďte k němu a celé přírodě ohleduplní. Zaslouží si to.